دیزاین و تشریفات آیدا تاروردی
قبلی
بعدی

ایده های جذاب برای تزیین سنگ قبر

برگزاری مراسم آبرومندانه برای شخص متوفی به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. تزیین سنگ قبر یکی از مواردی است که در برگزاری مراسم خاص برای شخص متوفی دخیل است. زمانی که شما چنین کاری برای سنگ قبر انجام میدهید، نهایت عشقتان را به متوفی ابراز میکنید. امکان تزیین سنگ قبر توسط خودتان نیز امکان پذیر است. تنها کافیست مقاله‌ای را که در ادامه به همین منظور نگارش شده است مطالعه کنید.

با نهایت عشقی که به متوفی دارید، اقدام به تزیین سنگ مزار کنید.

مراسم آبرومندانه با تزیین سنگ قبر

یکی از مواردی که در فرهنگ‌های مختلف نسبت به ادای احترام به شخص متوفی دیده میشود، اعطای هدیه است. این تزیین یکی از روشهایی است که میتوانید برای آرامش روح متوفی انجام دهید و همچنین هدیه‌ای به او اعطا کنید. البته آرامش روح متوفی تنها دلیل نیست. از دیگر دلایل تزیین سنگ قبر برگزاری مراسم آبرومندانه است. برگزاری یک مراسم آبرومندانه علاوه بر تهیه حلوای مناسب و وسایل پذیرایی نیازمند تزیین مزار نیز هست. زمانی که سنگ قبر را برای مراسم های مختلف تزیین میکنید، باعث میشوید که آن سنگ قبر بین سایر سنگ قبر ها جلوه بیشتری داشته باشد. از این رو اشخاصی که برای خواندن فاتحه سر مزار حاضر میشوند به راحتی قادر خواهند بود تا سنگ مزار را تشخیص دهند. تزیین سنگ مزار حس خوبی در شما و بستگانتان ایجاد میکند و باعث میشود که با حسی خوب متوفی را ترک کنید.

برای آنکه تزیین سنگ قبر توسط خودتان آبرومندانه باشد و همچنین تمامی اتفاقاتی که در خطوط بالایی به آنها اشاره شد اتفاق بیفتد، باید با اصول، روشها و تکنیک‌های مهم این مبحث آشنایی داشته باشید.

آیا باید تزیین سنگ قبر را سفارش دهم؟

برای تزیین سنگ قبر حتما لازم نیست با مجموعه‌هایی که امور تشریفاتی انجام میدهند در ارتباط باشید. خودتان نیز میتوانید به کمک انواع گل و شمع به تزیین سنگ مزار بپردازید. البته این زمانی است که نمیخواهید زیاد هزینه کنید. چرا که سفارش تزیین سنگ قبر در مجموعه های تشریفاتی هزینه بیشتری نسبت به زمانی دارد که خودتان اقدام به تزیین می کنید. در مجموعه های تشریفاتی معمولا از تاج گل های مستطیلی شکل و زیبا برای تزیین سنگ قبر استفاده می شود. شما نیز می توانید همین کار را با هزینه کمتری انجام دهید. برای مثال سنگ قبر را دورگیری کنید تا به شکل تاج گل دیده شود. البته سفارش تزیین سنگ مزار در این مجموعه‌ها میتواند بسته به ویژگی‌هایی انجام شود که مشتری میخواهد. امکان سفارش تزیینات کم خرج تر نیز وجود دارد. برای سفارش به مجموعه ی ما میتوانید از قسمت تماس با ما استفاده کنید.

از سری راهکارهای موجود برای تزیین سنگ قبر، تزیین آن توسط خودتان است. چرا که خودتان بهتر میتوانید ایده‌ای که در ذهنتان است را روی سنگ مزار پیاده کنید. با قدری خلاقیت و ایجاد یک طوفان ذهنی در ذهنتان میتوانید ایده‌های خارق العاده ای برای تزیین سنگ مزار داشته باشید. آشنایی با متریال‌های مورد نیاز برای تزیین سنگ مزار و یادگیری نحوه انجام آن را جزو اولویت هایتان قرار دهید. البته همیشه پیاده سازی ایده ای که ذهنتان است قدری مشکل است. چرا که گاهاً برخی از متریال‌ها تنها در موسسه‌های گل آرایی تشریفات یافت میشود و شما امکان خرید آن را ندارید.

خودتان سنگ مزار را تزیین کنید

برای تزیین سنگ قبر، خودتان دست به کار شوید و در صورت شکست به فکر سفارش آن بیفتید. چرا که در تزیین توسط خودتان، بهتر میتوانید ایده‌ای را که در ذهنتان است پیاده کنید. طرحی که در ذهنتان برای سنگ میریزید ساده تر است و بهتر می توان آن را روی سنگ قبر پیاده کرد. طرح های ساده را می توان به راحتی به کمک انواع گل و شمع اجرا کرد. چنانچه طرحی که در ذهنتان دارید پیچیده است، آن را به موسسه های تشریفاتی واگذار کنید.

تزیین سنگ قبر بسیار کم هزینه است

تزیین سنگ قبر جز کم هزینه ترین، ارزان ترین و آسان ترین تزیین هاست. چرا که تنها با چند شاخه گل و چندین عدد شمع مناسب میتوان سنگ مزار را تزیین کرد. با قدری خلاقیت و بهره‌مندی از گل و شمع میتوانید به تزیین مورد نظرتان دست پیدا کنید. البته میزان هزینه‌ای که برای تزیین سنگ قبر میکنید کاملا به خودتان بستگی دارد. این شما هستید که تعیین میکنید چه متریال هایی و چه تعدادی از آنها را تهیه کنید. برای مثال خرید گل را در نظر بگیرید. گل انواع مختلفی دارد و اغلب به صورت شاخه‌ای به فروش میرسد. هر شاخه گل نسبت به نوع گل هزینه متفاوتی دارد. از طرفی تعداد شاخه‌های خریداری شده نیز بخشی از هزینه است. برای مثال ممکن هزینه خرید 10 عدد شاخه گل گلایل از هزینه خرید 10 عدد شاخه گل رز قرمز کمتر باشد. چنانچه از بابت هزینه مشکلی ندارید، میتوانید گلهای گران قیمت تری با تعداد بالا خریداری کنید.

تزیین سنگ قبر برای سوم، هفتم، چهلم و سالگرد

نحوه تزیین سنگ قبر برای مراسم‌های مختلف بستگی به سلیقه خودتان دارد. به عبارتی در تزیین سنگ مزار برای مراسم مختلف قوانین خاصی وجود ندارد. تنها نکته حائز اهمیت این است که در تزیین سنگ مزار برای سوم و هفتم بهتر است از طرح‌های خنثی و رسمی استفاده کنید. چرا که در چنین مراسمی امکان حاضر شدن افراد مختلفی از فامیل بر سنگ مزار شخص متوفی وجود دارد.

متریال های قابل استفاده در تزیین سنگ قبر کدامند؟

متریال‌های مختلفی وجود دارند که میتوان از آنها در تزیین سنگ قبر استفاده کرد. با شناخت متریال‌هایی که برای این امر به کار میروند، میتوانید طرحی زیبا برای تزیین سنگ مزار آماده کنید. در استفاده از متریال‌های مختلف برای تزیین سنگ قبر بهتر است انتخاب‌هایتان دقیق و اصولی باشد. یعنی پیش از خرید تمام متریال‌ها، به طرحی که میخواهید روی سنگ قبر پیاده کنید، فکر کنید. سپس در صدد خرید متریال‌های مورد نیازتان برآیید.

بهتر است خرید متریال‌های مختلف برای تزیین به صورت انتخابی باشد. یعنی انتخاب کنید که کدام متریال‌ها را در تزیین استفاده کنید. به عبارت دیگر از تمام متریال‌هایی که در ادامه عنوان میشوند استفاده نکنید، چرا که باعث میشود سنگ مزار بسیار شلوغ باشد و زیبایی مورد نظرتان را نداشته باشد.

متریال‌های قابل استفاده در سنگ قبر عبارت است از:

 • گل رز
 • گل داوودی
 • گل گلایل
 • گل پرپر
 • سنگ ریزه
 • گل خشک
 • شمع
 • تور
 • روبان

متریال شماره 1 “گل رز

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تزیین سنگ قبر، خرید گل رز است. با خرید گل رز در تعداد مناسب میتوانید طرحی زیبا برای تزیین سنگ قبر اجرا کنید. چرا که گل رز رنگهای مختلفی دارد و میتواند به راحتی با متریال‌های دیگر ست شود. به کمک رنگبندی بالای گل رز میتوانید هر طرحی را که در ذهنتان است ایجاد کنید. برای مثال فرض کنید قرار است در تزیین سنگ مزار، یک ظرف حلوا نیز روی آن قرار دهید. در چنین شرایطی میتوانید رنگ ظرف حلوا را با گل رزی که خریداری میکنید ست کنید و یا دست به ایجاد ترکیب رنگ زیبایی بزنید.

ترکیب گل رز با شمع جلوه بسیار زیبایی دارد. به عبارتی بهترین گزینه‌ای است که میتوانید گل رز را با آن ترکیب کنید شمع است. گل رز را هم به صورت غنچه و هم به صورت پرپر شده میتوانید در تزیین سنگ قبر استفاده کنید. چنانچه از گلهای رز به صورت غنچه استفاده میکنید، شاخه هایشان را از ته بچینید تا به راحتی روی سنگ قبر قرار بگیرند. استفاده از وسیله‌ای مانند کاتر بسیار بهتر از قیچی است. چرا که کاتر بهتر میتواند شاخه را برش دهد.

متریال‌های قابل ترکیب با گل رز:

 • شمع
 • روبان
 • سنگ ریزه

متریال شماره 2 “گل داوودی

گل داوودی رنگها و انواع مختلفی دارد و یکی از بهترین گزینه‌ها برای تزیین سنگ قبر است. این گل جلوه‌ای زیبا دارد و بسیار شاداب است. از این رو به صورت گسترده‌ای در تزیین سنگ قبر از آن استفاده میشود. یکی از نکاتی که در مورد استفاده از گل داوودی در تزیین سنگ مزار وجود دارد توجه به ماندگاری آن است. گل داوودی جزو گیاهانی است که ماندگاری آن بسیار وابسته به آب است. از این رو بسیار سریع پژمرده میشود. اگر به تزیینات با ماندگاری بالا علاقه مند هستید، از گل داوودی استفاده نکنید.

استفاده از گل داوودی برای مزارهایی مناسب است که از سایه یک درخت و یا امثال این ها بهره میبرند. مزارهایی که نور به طور مستقیم به آنها میتابد نباید به کمک گل داوودی تزیین شوند. چرا که در عرض کمتر از 1 ساعت پژمرده خواهند شد.

برای آنکه تزیین سنگ قبر به کمک گل داوودی دوام بالایی داشته باشد بهتر است در انجام آن عجله نکنید. برای مثال اگر مراسم قرار است ساعت 12 برگزار شود، شما 1 ساعت قبل از مراسم، یعنی ساعت 11، اقدام به تزیین سنگ مزار کنید.

متریال‌های قابل ترکیب با گل داوودی:

 • شمع
 • روبان
 • گل خشک
 • رز پرپر شده

متریال شماره 3 “گل گلایل

گل گلایل نماد یادآوری و تداعی خاطرات است. از این رو میتوان در تزیین سنگ قبر از این گل استفاده کرد. از آنجایی که گل گلایل شاخه بلندی دارد و غنچه‌ها به ترتیب روی شاخه سوار شده‌اند، نمیتوان به کمک آن طرح‌های مختلفی ایجاد کرد. تنها تزیینی که میتوان به کمک گل گلایل انجام داد، قرار دادن آن به صورت افقی روی سنگ قبر است. چنانچه نوشته‌های سنگ قبر چپ چین و یا راست چین است، استفاده از گل گلایل برای تزیین میتواند انتخابی بی‌نظیر باشد.

برای آنکه تزیین سنگ قبر از حالت یکنواختی خارج شود، میتوان از گلایل‌هایی با رنگهای مختلف استفاده نمود. ترکیب گلایل صورتی و سفید بسیار شیک و جذاب است.

یکی از مزایای گلایل در تزیین، ماندگاری بالای آن است. سرعت پژمرده شدن این گل بسیار آرام است و به راحتی دچار پژمردگی نمیشود. در شرایط محیطی مناسب، تزیین سنگ قبر با استفاده از گلایل از مراسم ختم تا مراسم هفتم دوام میاورد و خراب نمیشود.

متریال‌های قابل ترکیب با گل گلایل:

 • شمع
 • روبان
 • سنگ ریزه
 • گل خشک

متریال شماره 4 “گل پرپر

استفاده از گل پرپر جلوه خاصی دارد و میتواند به راحتی با متریال‌های دیگر ترکیب شود. در تزیین سنگ قبر تنها از گل پرپر استفاده نکنید. گل پرپر یکی از متریال‌هایی است که باید با متریال‌های دیگر ترکیب شود. در غیر این صورت تزیین سنگ مزار به اندازه‌ای که باید زیبا جلوه نخواهد کرد. گل پرپر را با انواع گلها و شمع‌های مختلف ترکیب کنید تا به طرحی که مورد نظرتان است دست پیدا کنید.

گل پرپر را هم به صورت خشک و هم به صورت تر میتوانید استفاده کنید. گل پرپر تر را میتوانید به کمک گل رز تازه تهیه کنید. چندین شاخه گل رز تهیه کنید، آنها را پرپر کرده و روی سنگ مزار بریزید. برای تهیه گل پرپر خشک حتما لازم نیست که خودتان آنها را خشک کنید. میتوانید به راحتی آنها را از مغازه‌های مناسب تهیه کنید. گل‌های پرپر را در فواصل مناسب از هم بریزید و آنها را تنها در یک طرف سنگ مزار انباشته نکنید.

چنانچه محل گلشن زهرا در ارتفاعات قرار دارد و یا در فصلی هستید که بادهای بسیاری می‌وزد، از گل پرپر استفاده نکنید. چرا که باد و سایر عوامل محیطی میتواند تزیینات را جابجا کند.

متریال‌های قابل ترکیب با گل پرپر:

 • گل رز
 • گل گلایل
 • گل داوودی
 • شمع
 • روبان
 • سنگ ریزه

متریال شماره 5 “شمع

شمع یکی از مهمترین متریال‌ها در تزیین سنگ قبر است. این متریال با تمامی مواردی که در خطوط فوق به آنها اشاره شد قابل ترکیب است. استفاده از شمع، طرحی که ایجاد کرده‌اید را از یکنواختی خارج میکند و جلوه‌ای زیبا به آن میبخشد. از شعله های کوچک و زیبای شمع غافل نشوید.

شمع انواع مختلفی دارد. بسته به طرحی که برای تزیین سنگ قبر چیده‌اید، میتوانید شمع‌های مورد نظرتان را خریداری کنید. شمع‌های وارمر سفید و شمع‌های استوانه‌ای مشکی برای تزیین سنگ مزار بسیار مناسب‌اند. در خرید شمع برای تزیین سنگ مزار میتوانید از یک نوع شمع و یا انواع مختلفی از شمع‌ها به صورت همزمان بهره ببرید.

در استفاده از شمع برای تزیین سنگ قبر زیاده روی نکنید. به عبارتی قرار نیست تمامی سطح سنگ قبر را شمع بچینید. بسته به اندازه‌ی سطح سنگ قبر، تعدادی مناسبی از شمع‌ها را در انواع مختلف خریداری کنید. استفاده از شمع‌های رنگارنگ یا کار شده توصیه نمیشود.

متریال‌های قابل ترکیب با شمع:

 • انواع گل رز و داوودی
 • گل پرپر
 • گل خشک
 • روبان و تور

متریال شماره 6 “روبان

روبان در تزیین سنگ قبر یکی از متریال‌های جانبی به شمار می‌آید. به عبارتی استفاده از این متریال کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. بهره مندی از روبان الزامی نیست و میتوانید کلا از آن استفاده نکنید. البته استفاده از روبان برای موارد مختلف میتواند در ایجاد جلوه‌های بهتر و بیشتر کمک‌کننده باشد. استفاده از روبان برای موارد زیر توصیه میشود:

 • تزیین قاب عکس متوفی
 • تزیین شاخه‌های گل و بستن آنها به یکدیگر
 • تزیین شمع‌ها
 • ایجاد پاپیون برای ظرف حلوا یا خرما
 • دورگیری ظرف خرما و یا حلوا در زمانی که نمیخواهید رنگ ظرف زیرین مشخص باشد

روبان مشکی ابعاد مختلفی دارد. بهتر است در تزیین سنگ قبر برای کاربردهای مختلف از روبان‌هایی با ابعاد مختلف استفاده کنید. برای مثال برای تزیین قاب عکس متوفی از روبان‌های کم عرض و برای تزیین‌ شمع‌ها از روبان‌های عریض بهره ببرید.

استفاده از روبان‌های رنگارنگ، طرحدار و یا مشکی خال خالی توصیه نمیشود. روبان مشکی ساده بهترین گزینه برای تزیین سنگ مزار است.

مراحل تزیین سنگ قبر برای مراسم مختلف

پس از آشنایی با متریال‌ها نوبت به بررسی مراحل آن میرسد. توجه و بررسی مراحل تزیین سنگ مزار در ایجاد تزیینات زیبا دخیل است.

مراحل تزیین سنگ قبر به این شرح است:

 • در ذهنتان طرح ریزی کنید. چنانچه برایتان مقدور است، طرح مورد نظرتان را روی کاغذ بیاورید
 • پس از ایجاد یک طرح ذهنی، در ابتدا به گل فروشی مراجعه کنید و با دقت گلهای مورد نظرتان را مورد بررسی قرار دهید. به رنگها دقت کنید و به دنبال ترکیب‌های مناسب باشید. چون بخش مهمی از تزیین سنگ قبر مربوط به انتخاب گل است، در این مرحله دقت بالایی به خرج دهید
 • پس از انتخاب گلها و ایجاد یک طرح کلی، به سراغ خرید شمع بروید.
 • باقی متریال‌هایی که در تزیین سنگ قبر میتوانید استفاده کنید اختیاری هستند. به همراه شمع و گل میتوان از گلهای پرپر، سنگ ریزه، روبان و تور هم استفاده کرد
 • پس از خرید متریال‌ها مورد نظر، نوبت به تزیین میرسد
 • یادتان باشد که یک ظرف آب کوچک برای شستشو سنگ قبر و یک عدد دستمال برای خشک کردن آن به همراه داشته باشید. سنگ مزار خاک گرفته برای این امر مناسب نیست
 • تزییناتی که خریداری کرده اید را روی سنگ قبر قرار دهید و آنها را به بهترین شکل ممکن روی آن بچینید
 • تزئینات خریداری شده را آنقدر جابجا کنید تا به یک طرح زیبا و دلخواه برسید

قبل از اقدام به تزیین سنگ قبر به سراغ گوگل بروید و ایده بگیرید.

تزیین سنگ قبر “ساده

در خطوط فوق متریال‌های بسیاری برای تزیین سنگ قبر معرفی شد. استفاده از این متریال‌ها به صورت ساده و یا شلوغ امکان پذیر است. اگر در پی تزیینات ساده هستید به سراغ این متریال‌ها بروید و این گونه از آنها استفاده کنید:

 • چندین شاخه گل رز قرمز خریداری کنید. یک عدد از آنها را پرپر کنید و دور اسم متوفی روی سنگ قبر بریزید. شاخه‌های دیگر را به صورت مرتب روی سنگ قبر قرار دهید. نحوه قرار دادن گلها روی سنگ قبر به محل نوشته های روی آن بستگی دارد.
 • چند عدد شمع کوچک خریداری کنید و آنها را در یکی از گوشه‌های بالایی سنگ قبر قرار دهید. اگر همزمان از شمع های وارمر و عکس متوفی استفاده میکنید، می توانید آنها را جلوی عکس متوفی قرار دهید. اگر از شمع‌های استوانه‌ای استفاده میکنید آنها را در سمتی از عکس متوفی قرار دهید که روبان ندارد.

تزیین ساده برای مراسمی مانند مراسم سالگرد بسیار مناسب است.

تزیین سنگ قبر “شلوغ و پیچیده

تزیینات شلوغ برای سنگ قبر قدری هزینه بردار است. چنانچه به تزیین سنگ قبر شلوغ علاقه دارید، مراحل زیر را طی کنید:

 • مقدار زیادی گل رز و یا داوودی تهیه کنید. گلهای رز را پرپر کنید و با یک طرحی خاص روی سنگ قبر بریزید. استفاده از گلهای رز در دو رنگ متفاوت بسیار جذاب است. برای مثال میتوانید از ترکیب رنگ مشکی و قرمز و یا سفید و بنفش استفاده کنید. برای تزیین سنگ قبر  با گل رز پرپر نیازمند حداقل 200 شاخه گل رز هستید. در استفاده از گلهای داوودی برای تزیینات شلوغ از رنگهای مختلف این گل بهره ببرید. شاخه‌های گلهای داوودی را جدا کنید و سنگ قبر را با تعداد مناسبی از آنها دورگیری کنید. بهتر است از ترکیب انواع گلها با یکدیگر پرهیز کنید و از یک نوع گل خاص بهره ببرید.
 • یک ظرف حلوا و یا خرما درجه یک تهیه کنید و در گوشه‌ای مناسب از سنگ قبر قرار دهید. چنانچه نمیخواهید ظرف پذیرایی را روی سنگ قبر قرار دهید، میتوانید از یک میز بسیار کوچک استفاده کنید.
 • استفاده از شمع‌های درجه یک و باکیفیت را فراموش نکنید. میتوانید از پایه های طلایی برای شمع‌ها استفاده کنید تا طرحی که برای تزیین سنگ قبر استفاده کرده‌اید بسیار سلطنتی جلوه کند. استفاده از شمع‌های کار‌شده مشکی و طلایی نیز در تزیینات شلوغ توصیه میشود. چنانچه از شمع‌های سفید استفاده میکنید آنها را با تورهای مشکی تزیین کنید

استفاده از تزیینات شلوغ برای مراسم ختم، سوم و هفتم بسیار مورد پسند است. برای دریافت ایده های ناب برای تزیین سنگ مزار شلوغ میتوانید به سراغ گوگل بروید.

ایده های جذاب برای تزیین سنگ قبر

ایده‌پردازی برای تزیین سنگ قبر تماما به خودتان بستگی دارد. این شما هستید که انتخاب میکنید چه طرحی را با چه متریال‌هایی استفاده کنید. برای آنکه بتوانید ایده‌های بهتری در ذهنتان پرورش دهید، پیشنهاد میکنیم به عکسهایی که در همین سایت به عنوان نمونه درج شده است توجه کنید. عکسهایی که در این سایت مشاهده میکنید بسیار با دقت انتخاب شده‌‎اند. به نحوی که بتوانند بهترین ایده‌ها را برای تزیین سنگ قبر به شما پیشنهاد دهند.

سخن پایانی

برای آنکه در تزیین سنگ قبر به یک طرح زیبا برسید باید وسواس به خرج دهید. اما برای رهایی از این وسواس باید اطلاعات مشخصی در مورد تزیین سنگ مزار داشته باشید. مطلبی که در این سایت به مطالعه آن پرداختید به همین منظور درج شده است. چنانچه مطلب را سرسری نگاه کرده‌اید، پیشنهاد میکنیم به دقت آن را بخوانید. خواندن این مطلب کمتر از 10 دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button