دیزاین و تشریفات آیدا تاروردی
قبلی
بعدی

آشنایی با گل پتوس

یکی از ترندهای امروز جامعه که بسیار موردتوجه قرار گرفته و به‌نوعی از ارکان اصلی زیبایی منازل به شمار می‌رود، نگهداری از گل‌های زینتی و آپارتمانی است. گل پتوس یکی از زیباترین و جذاب‌ترین گل‌های آپارتمانی و زینتی است که علاقه‌مندان بسیاری نیز دارد. شاخه‌های آویز و برگ‌های قلبی این گل جذاب باعث زیبایی دوچندان منزل می‌شود و باتوجه‌به اینکه نگهداری از این گل آپارتمانی بسیار ساده است، شما نیز می‌توانید این گل زیبا را در آپارتمان خود نگهداری کنید. گیاه پتوس دارای مقاومت بالایی است و می‌‌تواند برای مدتی به‌عنوان عنصری زیبا در منزل شما بکار رود. از دیدگاه فنگ‌شویی این گل جذاب، نقش بسیار مهمی در اکسیژن‌سازی، پاک‌سازی هوا و دفع انرژی‌های منفی دارد و می‌تواند در ایجاد حال خوب در منزل شما بسیار مفید باشد. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی انواع گل پتوس، شیوه نگهداری گل پتوس، تزیین این گل زیبای آپارتمانی و مواردی ازاین‌دست بپردازیم. اگر شما نیز علاقه‌مندید تا دررابطه‌با این موضوع اطلاعاتی را به دست آورید، تا پایان همراه ما باشید.

آشنایی اجمالی با گل پتوس

گیاه پتوس یا همان {pothos} یکی از گیاهان همواره سبز، رونده و چندساله است که عضوی از خانواده گل‌شیپوریان به‌حساب می‌آید. گل پتوس به‌راحتی تکثیر می‌شود و جزو گل‌های مقاوم آپارتمانی هستند. گیاه پتوس با نور و آب کم نیز می‌تواند به رشد خود ادامه دهد و این عدم نیاز به نور زیاد باعث می‌شود تا شما بتوانید از این گل در محل کار، اتاق‌خواب و… نگهداری نمایید.

این گیاه بسیار رونده است و ساقه‌های آن می‌توانند به‌راحتی به سطوح بچسبند و بالا بروند. این روندگی باعث می‌شود تا گل پتوس انتخاب مناسبی برای سبد‌های گل آویزان، روش کوکداما و قفسه‌های کتاب باشد. پتوس دارای برگ‌های قلبی شکل و براق است و برگ‌های آن بسته به نوع گل پتوس می‌تواند متفاوت باشد. علاوه‌ بر زیبایی و مقاومت بالای این گیاه، رشد گیاه پتوس نیز بسیار مناسب است و در مدت زمان کوتاهی رشد قابل‌توجهی دارد.

شرایط نگهداری از گل پتوس

در این بخش قصد داریم تا در مورد تمامی ملزومات نگهداری از گل پتوس به بحث و بررسی بپردازیم و این موارد را خدمت شما عزیزان شرح دهیم.

  • نور

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، گیاه پتوس، گیاهی سازگار است که در شرایط نوری مختلفی می‌تواند رشد کند اما باید توجه داشته باشید که پتوس نور روشن و غیرمستقیم را به سایر شرایط ترجیح می‌دهد. گیاه پتوس معمولی در شرایط کم‌نور، نیم‌سایه و یا سایه به‌خوبی رشد می‌کند اما برای انواع مرمری و ابلق شرایط کمی متفاوت است و این دو نوع ترجیح می‌دهند نور بیشتری را دریافت کنند. دریافت نور بیشتر باعث می‌شود تا این رنگ برگ این دو نوع گیاه پتوس زیباتر شود. نکته بسیار مهم در مورد نور گل پتوس این است که به هیچ این عنوان نباید این گیاه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید زیرا این کار می‌تواند منجر به سوختگی برگ‌های این گیاه شود.

  • دما

دمای آپارتمان برای نگهداری گل پتوس بسیار مناسب است و شما می‌توانید در هر چهارفصل این گیاه را در منزل نگهداری کنید. اگر منطقه سکونت شما از آب‌وهوای معتدلی برخوردار است، نگهداری از گیاه پتوس در فضای باز نیز بلامانع است. اما باید توجه داشته باشید که این گیاه را نباید در هوای سرد و در فصل زمستان در فضاهای باز مانند بالکن نگه‌داری کنید، زیرا ممکن است گیاه شما از بین برود.

  • آبیاری

آبیاری منظم را در دستور کار قرار دهید و زمانی گل را آبیاری کنید که خاک خشک شده باشد. گیاه پتوس خاک همواره مرطوب یا خشک را دوست ندارد و باید از خشک نگه‌داشتن و آبیاری بیش از حد پرهیز کنید.

  • رطوبت

معمولا رطوبت محیط می‌تواند نیاز گیاه پتوس را برطرف نماید اما درصورتی‌که  مشاهده کردید که نوک برگ‌ها خشک شده، می‌بایست رطوبت را افزایش دهید. برای افزایش رطوبت می‌توانید یک ظرف آب را کنار گلدان پتوس قرار دهید و یا اینکه گلدان را غبارپاشی کنید.

  • کود دهی

در حالت کلی گیاه پتوس نیازی به هیچ‌گونه تقویت‌کننده یا کودی ندارد اما اگر مشاهده کردید که رشد گیاه شما متوقف شده است، می‌توانید در فصول رشد گیاهان، کود تقویتی را به خاک گل پتوس اضافه نمایید.

  • خاک

خاک مناسب برای گیاه پتوس سبک، کمی اسیدی، دارای زهکشی بالا و غنی از مواد مغذی است. اگر به دنبال این هستید که گیاهتان بهتر رشد کند، می‌توانید از خاک و کود آماده و یا کمپوست استفاده نمایید.

  • انتخاب و تعویض گلدان

همانند شرایطی که برای بسیاری از گیاهان آپارتمانی وجود دارد، گلدان کوچک برای این دسته از گیاهان مناسب‌تر از گلدان بزرگ است. زمانی که ریشه گل از گلدان بیرون بزند، می‌بایست گلدان گیاه پتوس خود را تعویض نمایید.

  • هرس

اگر شاخ و برگ زرد شده و پیر گیاهان را هرس کنید و یا شاخه‌های بلند گیاه را کوتاه نمایید، رشد گل پتوس بهبود می‌یابد و سرعت رشد این گیاه بیشتر می‌شود. شما می‌توانید در فصل سرد سال اقدام به کوتاهی شاخه‌های بلند گیاه نمایید تا در فصل گرم سال، این گیاه رشد بهتری را تجربه نماید.

نکته مهم

گل پتوس در دسته‌بندی گیاهان سمی برای کودکان و حیوانات خانگی قرار دارد و به دلیل وجود اگزالات کلسیم، درصورتی‌که کودک یا حیوان خانگی اقدام به بلعیدن یا جویدن برگ‌های این گیاه کند، ممکن است با عوارضی مانند تحریک و استفراغ مواجه شود. در افراد حساس ممکن است شیره گیاه باعث ایجاد بثورات شود؛ بنابراین می‌بایست این گیاه را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

انواع گل پتوس

بیش از ده نوع گل پتوس وجود دارد که شما می‌‌توانید از میان آنها گیاه پتوس مدنظر خود را انتخاب نمایید و با استفاده از این گل و ایده‌های تزئینی منزل خود را بیارایید.

پتوس ابلق

پتوس ابلق که به آن پتوس طلایی نیز می‌گویند، یکی از انواع گل‌های پتوس است که دارای برگ‌های سبز با لایه‌های زردرنگ است.

پتوس مرمری

یکی دیگر از انواع گل‌های پتوس، پتوس مرمری است. این پتوس زیبا دارای رگه‌های ابلق بیشتری نسبت به پتوس طلایی است و باتوجه‌به وجود کلروفیل کم‌تر، سرعت رشد کمتری نیز دارد. رنگ برگ‌های این نوع از گل‌های پتوس، سفید و سبز است.

پتوس نئون

از دیگر انواع گل پتوس می‌توان به پتوس نئون اشاره کرد. این گل دارای برگ‌های سبز تک‌رنگ است.

پتوس ساتین

این نوع گل پتوس دارای برگ‌هایی نوک‌تیز است و رنگ آن نیز سبز با لکه‌های نقره‌ای رنگ است. یافتن این نوع گیاه پتوس در بازار کمی مشکل است.

پتوس سبز

این نوع از گل‌های پتوس دارای برگ‌های قلبی شکل زیبایی است که دارای رنگ سبز تیره هستند. این نوع گل پتوس نسبت به سایر انواع این گیاه، سازگارتر است و می‌تواند در نور کم نیز رشد کند.

پتوس سفید

پتوس سفید یا ارتشی یکی از جدیدترین انواع پتوس‌هاست و برگ‌های این نوع پتوس به نسبت سایر انواع این گیاه، کوچک‌تر است. لبه برگ این گیاهان کمی موج‌دار است و رنگ برگ‌های آن سبز با لکه‌های سفیدرنگ است.

پتوس مانجولا

این نوع از گل پتوس دارای برگ‌های با رنگ سبز و لکه‌های کرم رنگ است و لبه‌های برگ‌های این گیاه موج‌دار است.

پتوس هاوایی

این نوع از پتوس‌ها، شباهت بسیاری زیادی به گل پتوس طلایی دارد اما برگ‌های این نوع نسبت به سایر انواع پتوس، پهن‌تر است.

پتوس سبو بلو

پتوس سبو بلو(Cebu Blue)، گونه‌ای خاص از پتوس‌هاست که دارای برگ‌های باریک سبزآبی است و این مشخصات باعث تمایز این‌گونه از سایر انواع پتوس‌ها شده است.

تزیین گل پتوس با ایده‌های جذاب!

باتوجه‌به اینکه گل پتوس، گیاهی رونده است، شما می‌توانید به آن شکل و فرم دهید و تزیین مدنظر را انجام دهید. برای تزیین گیاه پتوس می‌توانید از ایده‌های مختلفی بهره بگیرید، به طور مثال، می‌توانید از آویزهای دیواری، پنل‌های مشبک، شلف‌های دیواری و… استفاده کنید.

در ادامه این بخش به بررسی چند تزیین زیبا با استفاده از گل پتوس می‌پردازیم و شما عزیزان نیز می‌توانید با الگوگیری از این نوع تزئینات، با استفاده از گیاه پتوس، منزل رویایی خود را بسازید.

چند نمونه از تزئین منزل با گل پتوس

جمع‌بندی

با مطالعه متن بالا دریافتیم که گل پتوس یکی از زیباترین، جذاب‌ترین و مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی است و شما عزیزان می‌توانید به‌راحتی آن را در منزل خود نگه‌داری کنید.

نکته: اگر به گل آرایی علاقه دارید میتوانید به صفحه آموزش گل آرایی مراجعه کنید.

پس از اینکه گیاه پتوس به حدی از رشد رسید، می‌توانید آن را به دیوار یا کتابخانه تکیه دهید تا این گیاه در راستای سطح رشد کند و به‌عنوان گیاهی تزئینی، منزل شما را زیبا کند. ایده‌هایی مانند استفاده از شلف‌ها، آویزها و … نیز می‌تواند برای گل پتوس بسیار مناسب باشد و زیبایی آن را دوچندان کند. در پایان امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید با استفاده از این گیاه، تزئینات منزل یا محل کار خود را تکمیل نمایید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button