دیزاین و تشریفات آیدا تاروردی
قبلی
بعدی

روش های مختلف تزیین کاکتوس در منزل

آیا می‌دانید رنگ سبز رنگی آرامش‌بخش است و بودن ما در محیطی با گل‌ها و گیاهان سبزرنگ نقش پررنگی در آرامش ما دارد؟ بله! رنگ سبز تاثیرگذار‌ترین رنگ در دور کردن تنش‌ها و استرس‌های زندگی روزمره از من و شما است. نگه داشتن گل‌ها و گیاهان در خانه یا محل کار کمک بزرگی به آرام ساختن روحیه انسان‌ها و لطیف ساختن روح آنها می‌کند. گیاه کاکتوس انواع مختلفی دارد و بسیاری از آنها جزو بهترین گیاهان آپارتمانی به شمار می‌روند. البته نگهداری این گیاهان نیاز به گل‌آرایی هم دارد و در این میان تزیین کاکتوس با روش‌های مختلف می‌تواند کمک‌کننده باشد.

کاکتوس‌ها به آب کمی نیاز دارند و نگهداری آنها در خانه و محل کار شما آسیب امواج مخرب محیطی را هم کاهش می‌دهد. بدین ترتیب می‌بینیم کاکتوس‌ها نقش مهمی در سلامت انسان‌ها بازی می‌کنند. برای زیباسازی خانه و زندگی شما با انواع کاکتوس روش‌های مختلفی وجود دارد. با ما همراه باشید تا نگاهی به روش‌های مختلف تزیین کردن کاکتوس‌ها داشته باشیم.

* تزیین کاکتوس با شن رنگی:

شن‌ها و سنگ‌های رنگی از عوامل تزیینی مناسب برای گلدان‌های کاکتوس شما هستند. برای تزیین کاکتوس با شن‌های رنگی می‌توانید به دو روش عمل کنید:

شن‌های رنگی را با طرحی خاص در یک ظرف شیشه‌ای بریزید و پس از آن گلدان کاکتوس خود را در بین آنها آن قرار دهید.

در روش دوم شما گلدان خود را با خاک مناسب کاکتوس آماده می‌کنید و در پایان با شن‌های رنگی، سطح روی گلدان را می‌پوشانید. در اینجا طرح‌ها و شکل‌های مختلف شن‌ها تزیین‌کننده گلدان‌های شما هستند.

* تزیین کاکتوس با سنگ:

با سنگ‌های طبیعی و مصنوعی هم می‌توان گلدان‌های کاکتوس را تزیین کرد:

* تزیین با سنگ‌های طبیعی:

بسیاری از مردم دوست دارند سنگ‌های طبیعی را برای تزیین کاکتوس به کار ببرند. بهره بردن از سنگ‌های طبیعی برای تزیین کردن کاکتوس نیاز به هیچ توانایی خاصی ندارد. کافی است سنگ‌های مختلفی که دوست دارید را انتخاب کنید و آنها را با چیدمانی که مورد پسندتان است، در پای کاکتوس خود بچینید.

* تزیین با سنگ‌های رنگی:

سنگ‌های مصنوعی رنگی را هم می‌توانید برای تزیین گلدان‌های خود به کار بگیرید. در تزیین گلدان‌های کاکتوس با سنگ‌های رنگی خلاقیت‌های مختلفی به خرج دهید. می‌توانید فقط سنگ‌هایی با یک رنگ را در پای گلدان خود بگذارید. همچنین می‌توانید ترکیبی از سنگ‌ها با رنگ‌های مختلف را دوروبر کاکتوس بچینید. استفاده از سنگ‌های رنگی در تنگ‌ها و گلدان‌های شیشه‌ای هم جلوه بسیار زیبایی به گلدان شما می‌دهد.

* تزیین کاکتوس با استفاده از گلدان‌های زیبا:

پرکاربردترین روش در تزیین گل‌های کاکتوس، بهره بردن از گلدان‌های زیبا است. گلدان‌های کاکتوس را می‌توانید در طرح‌ها و شکل‌های مختلفی خریداری کنید. برخی از نوآورانه‌ترین گلدان‌های کاکتوس را هم می‌توانید خودتان طراحی و آماده کنید.

1- تنگ شیشه‌ای:

یک تنگ یا گلدان شیشه‌ای زیبا با کاکتوس‌های آن زیباترین تزیینی است که می‌توانید در هر بخش خانه یا شرکت خود استفاده کنید. گلدان‌های شیشه‌ای کاکتوس را می‌توانید روی میز مبل، اپن آشپزخانه، قفسه‌های اتاق و هر بخش دیگر آپارتمان قرار دهید. از آنجا که داخل گلدان‌های شیشه‌ای پیدا است، در چیدمان خاک و سنگ‌های آن هم باید دقت کافی داشته باشید. البته همین چیدمان زیبایی کاکتوس و تنگ شیشه‌ای آن را بیشتر می‌کند.

تنگ‌های شیشه‌ای را می‌توانید به‌صورت آماده خریداری کنید و برای کاشتن کاکتوس مورد استفاده قرار دهید. حتی می‌توانید از برخی ظرف‌های شیشه‌ای که در خانه دارید، برای این کار استفاده کنید. همچنین کسانی که ذوق و اراده ساخت گلدان شیشه‌ای دارند هم می‌توانند با برش‌های شیشه گلدان‌های مورد نظر خود را بسازند.

2- گلدان تنه درختی:

گلدان‌های تنه درختی زیبایی، آرامش و صفای طبیعت را به خانه شما می‌آورند. می‌توانید انواع مختلفی از گلدان‌های تنه درختی در اندازه‌ها و شکل‌های گوناگون تهیه کنید. گلدان‌های کوتاه و بلند که هریک می‌توانند زیبایی طبیعت را به محل کار و زندگی شما بیاورند.

از گلدان‌های استوانه‌ای تنه‌درختی بیشتر برای کاشت و تزیین یک نوع کاکتوس استفاده می‌شود. اما در گلدان‌های سینی‌مانند تنه‌درختی می‌توانید چند نوع کاکتوس را بکارید و فضای زندگی خود را به طبیعت نزدیک‌تر کنید. گلدان‌های تنه‌درختی را می‌توانید از فروشگاه‌های مختلف تهیه کنید. اگر هم قطعه‌ای از چوب یا تکه‌ای از تنه درخت در دسترس شما است، می‌توانید آن را به گلدان تنه‌درختی دست‌ساز خودتان تبدیل کنید.

3- گلدان کاسه‌ای:

یک کاسه سفالی، چینی، بلور یا پیرکس هم می‌تواند گلدان کاکتوس شما باشد. کاسه‌ها دهانه بازی دارند و می‌توانید چند نوع کاکتوس را در آنها بکارید و با سنگ‌ها یا چیزهای دیگر تزئین کنید. از این به‌بعد با این دید به کاسه‌هایی که دیگر قابل‌مصرف نیستند و می‌خواهید دور بیندازید، نگاه کنید.

4- گلدانی از قابلمه و ظرف‌های مختلف:

گاهی اوقات دیگر نیازی به ظرف یا قابلمه‌ای ندارید، یا آن را دوست ندارید. گاهی هم ظرف مورد نظر شما قدیمی و کهنه شده یا حتی ترک خورده است. هرکدام از این ظرف‌‌ها می‌توانند گلدانی برای تزیین کاکتوس شما باشند. پس اگر کف قابلمه تفلون یا لعابی شما خراب شده، یا دیگر آن را استفاده نمی‌کنید، به چشم گلدانی برای کاشت گیاهان خود به آنها نگاه کنید. نگران زیبایی گلدان قابلمه‌ای خود هم نباشید. راه‌های مختلفی برای تزئین این قابلمه‌ها وجود دارد که نقاشی کردن آنها با رنگ‌های پلاستیک یکی از آسان‌ترین آنها است.

5- گلدان فنجانی و ظرف‌های بانمک دیگر:

اگر فنجان لب‌پَر یا ترک‌خورده‌ای دارید، یا فنجانی که دیگر آن را استفاده نمی‌کنید، گلدان زیبایی برای تزیین گل کاکتوس خود یافته‌اید. گلدان‌های فنجانی و ظرف‌های بانمک و زیبایی که در خانه دارید را هم می‌توانید برای کاشتن کاکتوس و تزئین آن مورد استفاده قرار دهید. از این نمونه ظرف‌ها به جامدادی‌های مختلف هم می‌توان اشاره کرد.

 6- گلدانی از میوه درخت‌های مختلف:

اگر فکر می‌کنید از میوه درختان نمی‌توان گلدانی برای تزیین کاکتوس درست کرد، سخت در اشتباهید. از میوه درختان مختلف هم می‌توانید گلدان زیبایی برای کاکتوس‌های مورد علاقه خود درست کنید. در ادامه با دو نمونه از گلدان‌های میوه‌ای برای کاکتوس آشنا شوید.

* گلدانی از میوه درخت کاج:

اگر هوس چند گلدان زیبا و کوچک مینیاتوری برای تزیین گل‌های کاکتوس خود کرده‌اید، میوه درخت کاج انتخاب خوبی است. با سوراخ کردن میوه‌های کاج و ریختن خاک در آنها گلدان‌های زیبایی درست کنید و آنها را در خانه یا محل کار خود آویزان کنید.

گلدان کاکتوس با میوه کاج

* گلدان نارگیلی:

پوست دورانداختنی نارگیل هم از بهترین مواد طبیعی برای ساخت گلدانی برای کاکتوس‌های شما است. با توجه به نوع برش پوست نارگیل، می‌توانید گلدان‌هایی در شکل‌های مختلف درست کنید و کاکتوس‌ها یا گیاهان دیگر را در آنها بکارید. گلدان‌های نارگیلی را بر روی پایه مناسبی قرار دهید. البته اگر دوست داشته باشید، می‌توانید آنها را آویزان کنید.

7- گلدان تخم پرنده:

شما می‌توانید از نخستین کسانی باشید که از تخم پرندگان برای تزیین کاکتوس استفاده می‌کنید. با شکستن بااحتیاط تخم پرندگانی مانند شترمرغ و بوقلمون برای خود گلدان درست کنید. توجه داشته باشید که مانند تخم‌مرغ‌های رنگی نوروز، می‌توانید آنها را رنگ کنید. البته می‌توانید از روش‌های دیگری هم برای زیباسازی پوسته آنها استفاده کنید. گلدان تخم پرنده‌ای خود را روی ظرف مناسبی قرار دهید. همچنین می‌توانید آن را از جایی آویزان کنید.

8- گلدانی از جعبه‌های مختلف:

جعبه‌های مختلف کادویی یا باکس‌هایی که زمان خرید برخی محصولات همراه آنها است هم گلدان‌های زیبایی برای تزیین کاکتوس فراهم می‌کنند. پس از این به‌بعد به این جعبه‌ها هم با دقت بیشتری نگاه کنید.

9- گلدانی از صدف دریایی:

صدف‌های دریایی را هم می‌توانید به جای گلدان کاکتوس به کار ببرید و بخش‌های زیبایی از دریا و خشکی را در کنار یکدیگر بیاورید.

10- گلدانی از کتری یا قوری:

قوری و کتری‌های شما که دیگر قابل استفاده نیستند یا آنها را دوست ندارید، بهترین گلدان‌ها برای گل‌وگیاه شما هستند. از انواع قوری و کتری قدیمی و سنتی، تا قوری و کتری‌های لوکس و مدرن را می‌توانید برای این کار مورد استفاده قرار دهید.

11- تزیین کاکتوس از وسایل دورریختنی :

از این به بعد هرگاه خواستید وسیله‌ای را دور بیندازید، کمی صبر کنید! شاید این وسیله را بتوانید برای گل‌ها و گیاهان خود استفاده کنید. از این پس به لامپ‌های سوخته، مجسمه‌های دورریختنی، شیشه‌های ترشی و مربا و حتی ظرف‌های یک‌بار مصرفی که می‌خواهید دور بیندازید، به چشم گلدانی برای تزیین کاکتوس نگاه کنید. یک لحظه دست نگهدارید و به اسباب بازی کودکتان که دیگر نیازی به آن ندارد هم با این دید نگاه کنید. از ماشین بازی کودکتان هم می‌توانید برای تزیین کاکتوس استفاده کنید.

12- گلدانی از قوطی‌های مواد خوراکی:

برخی از مواد خوراکی مانند چای، قهوه، شکلات و مواد مختلف دیگر در داخل قوطی فروخته می‌شوند. بسیاری از این قوطی‌ها ظاهر زیبایی دارند و می‌توانند گلدانی برای کاکتوس شما باشند. این قوطی‌ها را نگه دارید، کف آنها را سوراخ کنید و برای نگهداری کاکتوس‌ها و بقیه گیاهان خود از آنها استفاده کنید.

البته اگر ظاهر قوطی‌ها ساده هستند، می‌توانید ذوق و سلیقه خود را به کار بگیرید و روی آنها را با رنگ‌ها و طرح‌ها، یا پارچه‌های مختلف تزیین کنید.

سخن پایانی:

نوآوری حدومرزی ندارد. ایده‌هایی را می‌توانید برای تزیین کاکتوس مورد استفاده قرار دهید که خاص خودتان است و تاکنون کسی از آنها استفاده نکرده است. اگر هم وسایل مناسبی در خانه دارید و می‌توانید از آنها برای کاشتن و تزیین گل‌های کاکتوس استفاده کنید، درنگ نکنید. شاید ایده شما بهتر از هر ایده‌ای باشد که تاکنون به کار رفته است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button