دیزاین و تشریفات آیدا تاروردی
قبلی
بعدی

معرفی مدل های مختلف اسفنج گل

مدل های اسفنج گل و بهترین نوع اسفنج را بشناسیم

فوم یا اسفنج به شما کمک می‌کند تا حتی اگر در گل‌آرایی مبتدی هستید، یک دسته‌گل حرفه‌ای تزئین کنید. اسفنج مخصوص گل‌ آرایی برای اولین بار در سال 1955 عرضه شد و صنعت تزئینات مراسمات را به کل تغییر داد. امروزه چندین مدل مختلف اسفنج گل آرایی در بازار  تولید می‌شود که برند Oasis شناخته‌شده‌ترین تولیدکننده آنهاست.

تنها به چند برگ و گیاه تزئینی ، چند شاخه‌گل تازه ، ابزار گل آرایی و یک اسفنج آبکش نیاز دارید تا یک دسته‌گل رومیزی زیبا برای میز شام و انواع مراسمات خود آماده کنید . پس در این مقاله از وبلاگ آکادمی گل آرایی آیدا با ما همراه باشید تا با نکات مهم در استفاده از اسفنج گل و روش‌ های مختلف گل ‌آرایی به کمک اسفنج آشنا شوید.

مدل های مختلف اسفنج گل

اسفنج آبکش چیست ؟

این مدل از اسفنج همانطور که از نام آن پیداست آب را به خود جذب می کند و برای گل‌های طبیعی مناسب است. معمولا اسفنج‌های آبکش به رنگ سبز پررنگ هستند.

اسفنج گل از کجا بخرم؟

برای خرید اسفنج گل می‌توانید از طریق گل فروشی ها و یا فروشگاه های لوازم گل اقدام نمایید. معمولا اکثر گل فروشها اسفنج گل برای فروش دارند. همچنین میتوانید از طریق فروشگاه های اینترنتی مثل دیجی کالا برای تهیه اسفنج گل اقدام نمایید.
اینجا کلیک کنید

مدل های مختلف اسفنج گل

به طور کلی اسفنج گل‌آرایی دو مدل دارد  که هر کدام کاربرد های متفاوتی دارند ؛

  •  اسفنج آبکش
  • اسفنج خشک

اسفنج آبکش؛ این مدل از اسفنج همانطور که از نام آن پیداست آب را به خود جذب می کند و برای گل‌های طبیعی مناسب است. معمولا اسفنج‌های آبکش به رنگ سبز پررنگ هستند.

اسفنج خشک ؛ این مدل از اسفنج نیازی به خیساندن ندارد و بیشتر برای گل‌های مصنوعی استفاده می‌شود. فوم خشک  ( اسفنج خشک )معمولا فشرده‌تر و سنگین‌تر است تا ساقه گل‌های مصنوعی در آن محکم شود و تکان نخورد.

اسفنج‌های گل آرایی را می‌توانید به هر فرم و ابعادی که دوست دارید ببُرید و به اندازه گلدان خود دربیاورید.

اسفنج گل

چگونه اسفنج گل را خیس کنیم؟

برای خیس کردن اسفنج گل باید از روش خیساندن شناور استفاده کرد. به این صورت که اسفنج گل‌آرایی را درون یک ظرف بزرگ قرار میدهیم و صبر میکنیم تا آب را به خود جذب کند و با وزن خودش به درون آب فرو برود. بهتر است فوم را با دست فشار ندهید و بگذارید خودش آب را جذب کند.

اجازه بدهید دو سمت فوم گل آرایی به آرامی آب را جذب کند تا رنگش تغییر کند .

معمولا سه تا چهار دقیقه طول می‌کشد تا اسفنج آب کافی را به خود بگیرد و رنگ سبز اسفنج، تیره‌تر گردد. همچنین می‌توانید در آب ظرف، غذای گل حل را کنید تا آب مقوی‌تری برای گل‌ها پدیدار گردد .

چگونه اسفنج گل را خیس کنیم؟

سعی کنید همیشه اسفنج را مرطوب نگه دارید

اگر پس از دو یا سه  روز احساس کردید اسفنج شما مرطوب نیست ؛ اسفنج خود را به همراه گل‌ها زیر آب بگیرید تا جریان آب ملایمی برای یک تا دو دقیقه از آن عبور کند. پس از آنکه اسفنج گل آب دار شد ، دوباره آن را در گلدان قرار دهید.

حالا می توانید این اسفنج خیس شده را تا حدود دو هفته استفاده کنید و پس از این مدت بهتر است دیگر خیس نشود. قابل ذکر است از یک اسفنج بیش از یک بار استفاده نشود به این دلیل که بعد از یکبار استفاده اسفنج کیفیت خود را از دست خواهد داد و ممکن است باکتری‌هایی از گل‌های قبلی درون آن باقی بمانند و  به گل‌های جدید آسیب بزنند.

برش دادن اسفنج گل آرایی

برای برش اسفنج بهتر است اسفنج را بعد از خیس شدن ببرید. به یاد داشته باشید اگر اسفنج خشک را ببرید، به منافذ جذب آب، آسیب زده می‌شود و ذرات شیمیایی اسفنج بیشتر در هوا پراکنده خواهد شد .همیشه اسفنج را مقداری کوچک‌تر از گلدان برش دهید تا به راحتی درون ظرف قرار بگیرد و به آن فشار نیاید. همچنین برای برش فوم یا اسفنج می توانید با استفاده از چاقو یا کاتر به راحتی برش های خود را انجام دهید .

نحوه وارد کردن ساقه گل‌ها در اسفنج گل

بهتر است شاخه گل ها را به صورت مایل از بالا به پایین برش دهید تا نوک تیزی پیدا کند و به خوبی در اسفنج فرو رود. لازم نیست قبل از وارد کردن شاخه گل در فوم سوراخ ایجاد کنید زیرا این کار باعث می شود حفره های ایجاد شده به‌اندازه شاخه گل نباشد و گل در اسفنج، محکم نشود.

دقت داشته باشید شاخه گل‌ها را به نحوی ببرید که تقریبا 15 سانت ساقه باقی بماند. خارها و برگ‌های باقیمانده را از ساقه بچینید تا مانع کار شما نباشند .

2 تا 3 سانتی‌متر فرو رفتن در اسفنج برای گل‌هایی که به صورت عمودی در اسفنج قرار می‌گیرند کافی است. بهتر است گل‌هایی که به صورت افقی قرار می‌گیرند راکمی بیشتر و تا عمق 5 سانتی‌متر در اسفنج فرو کنید تا به خوبی آب را جذب خود کند.

 

تکنیک‌های گل آرایی روی اسفنج گل

برای شروع تزیین گل ، اسفنج را درون یک ظرف ضدآب قرار داده یا دور آن را کیسه پلاستیکی بکشید تا آب از آن به بیرون نفوذ نکند. اگر گلدان شما رنگی است، مشکلی برای دیده شدن اسفنج نخواهید داشت ولی اگر گلدان شما شیشه‌ای و شفاف است، می‌توانید دور اسفنج را با صدف ، سنگ‌ریزه و اشیای کوچک زینتی پر کنید.

قبل از شروع چیدمان گل‌ها، به اینکه چه طرحی دوست دارید فکر کنید، تصمیم بگیرید که کدام گل‌ها در نقطه مرکزی دسته‌گل جای بگیرند و کدام گل ها در اطراف باشند .

به ترکیب گل‌ها قبل از قرار دادن هر شاخه دقت کنید زیرا حفره ای که با وارد کردن هر شاخه ایجاد می‌شود قابل ترمیم نیست و چندان نمی‌توان جای شاخه‌ها را در اسفنج آبکش جا به جا کرد و تغییر داد.

گل‌ها را در ارتفاع مناسب در فوم گل بگذارید و برای بلندتر شدن ارتفاع گل‌ها آنها را از اسفنج بیرون نکشید، به دلیل اینکه بیرون کشیدن ساقه گل از اسفنج باعث ایجاد حفره هوا می‌شود و جذب آب به خوبی انجام نمی پذیرد و گل زودتر خشک می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button