دیزاین و تشریفات آیدا تاروردی
قبلی
بعدی

مدل های مختلف اسفنج گل

مدل های اسفنج گل و بهترین نوع اسفنج را بشناسیم

فوم یا اسفنج به شما کمک می‌کند تا حتی اگر در گل‌آرایی مبتدی هستید، یک دسته‌گل حرفه‌ای تزئین کنید. اسفنج مخصوص گل‌ آرایی برای اولین بار در سال 1955 عرضه شد و صنعت تزئینات مراسمات را به کل تغییر داد. امروزه چندین مدل مختلف اسفنج گل آرایی در بازار  تولید می‌شود که برند Oasis شناخته‌شده‌ترین تولیدکننده آنهاست.

تنها به چند برگ و گیاه تزئینی ، چند شاخه‌گل تازه ، ابزار گل آرایی و یک اسفنج آبکش نیاز دارید تا یک دسته‌گل رومیزی زیبا برای میز شام و انواع مراسمات خود آماده کنید . پس در این مقاله از وبلاگ آکادمی گل آرایی آیدا با ما همراه باشید تا با نکات مهم در استفاده از اسفنج گل و روش‌ های مختلف گل ‌آرایی به کمک اسفنج آشنا شوید.

مدل های مختلف اسفنج گل

اسفنج آبکش چیست ؟

این مدل از اسفنج همانطور که از نام آن پیداست آب را به خود جذب می کند و برای گل‌های طبیعی مناسب است. معمولا اسفنج‌های آبکش به رنگ سبز پررنگ هستند.

اسفنج گل از کجا بخرم؟

برای خرید اسفنج گل می‌توانید از طریق گل فروشی ها و یا فروشگاه های لوازم گل اقدام نمایید. معمولا اکثر گل فروشها اسفنج گل برای فروش دارند. همچنین میتوانید از طریق فروشگاه های اینترنتی مثل دیجی کالا برای تهیه اسفنج گل اقدام نمایید.
اینجا کلیک کنید

اسفنج آبکش چیست ؟

این مدل از اسفنج همانطور که از نام آن پیداست آب را به خود جذب می کند و برای گل‌های طبیعی مناسب است. معمولا اسفنج‌های آبکش به رنگ سبز پررنگ هستند.

اسفنج گل از کجا بخرم؟

برای خرید اسفنج گل می‌توانید از طریق گل فروشی ها و یا فروشگاه های لوازم گل اقدام نمایید. معمولا اکثر گل فروشها اسفنج گل برای فروش دارند. همچنین میتوانید از طریق فروشگاه های اینترنتی مثل دیجی کالا برای تهیه اسفنج گل اقدام نمایید.
اینجا کلیک کنید

مدل های مختلف اسفنج گل

به طور کلی اسفنج گل‌آرایی دو مدل دارد  که هر کدام کاربرد های متفاوتی دارند ؛

 •  اسفنج آبکش
 • اسفنج خشک

اسفنج آبکش؛ این مدل از اسفنج همانطور که از نام آن پیداست آب را به خود جذب می کند و برای گل‌های طبیعی مناسب است. معمولا اسفنج‌های آبکش به رنگ سبز پررنگ هستند.

اسفنج خشک ؛ این مدل از اسفنج نیازی به خیساندن ندارد و بیشتر برای گل‌های مصنوعی استفاده می‌شود. فوم خشک  ( اسفنج خشک )معمولا فشرده‌تر و سنگین‌تر است تا ساقه گل‌های مصنوعی در آن محکم شود و تکان نخورد.

اسفنج‌های گل آرایی را می‌توانید به هر فرم و ابعادی که دوست دارید ببُرید و به اندازه گلدان خود دربیاورید.

نکته : توجه داشته باشد که به دلیل ترکیب شیمیایی اسفنج گل‌آرایی، بهتر است ذرات آن را در هنگام برش استشمام نکنید و یا ماسک بزنید.

اسفنج گل
آموزش گل آرایی روی اسفنج

چگونه اسفنج گل را خیس کنیم؟

برای خیس کردن اسفنج باید از روش خیساندن شناور استفاده کنید. فوم گل‌آرایی را درون یک ظرف بزرگ قرار دهید و بگذارید خودش آب جذب کند و با وزن خودش به درون آب فرو برود. بهتر است اسفنج را با دست فشار ندهید و بگذارید خودش آب بگیرد.

بگذارید دو سمت اسفنج گل آرایی به آرامی آب جذب کند تا رنگش عوض شود

معمولا دو تا سه دقیقه طول می‌کشد تا اسفنج آب کافی به خود بگیرد و رنگ سبز اسفنج، تیره‌تر شود. می‌توانید در آب ظرف، غذای گل حل کنید تا آب مقوی‌تری برای گل‌ها داشته باشید. گل‌های تازه تا ده روز درون اسفنج، تازه و هیدراته می‌مانند.

اسفنج را همیشه مرطوب نگه دارید

اگر پس از یکی دو روز به اسفنج دست زدید و مرطوب نبود؛ آن را به همراه گل‌ها زیر شیر آب بگیرید تا جریان آب ملایمی برای یک تا دو دقیقه از آن عبور کند. پس از آنکه اسفنج گل از آب اشباع شد، دوباره آن را در گلدان بگذارید.

اسفنج خیس شده تا حدود دو هفته قابل استفاده است و پس از این مدت بهتر است دیگر خیس نشود. بهتر است از یک اسفنج بیش از یک باز استفاده نشود، چون کیفیت خود را از دست داده است و ممکن است باکتری‌هایی از گل‌های قبلی درونش مانده باشد و  به گل‌های جدید آسیب بزنند.

برش دادن اسفنج گل آرایی

بهتر است اسفنج را بعد از خیس شدن ببرید. اگر اسفنج خشک را ببرید، به منافذ جذب آب، آسیب زده می‌شود و ذرات شیمیایی اسفنج بیشتر در هوا پراکنده می‌شود. بهتر است اسفنج را کمی کوچک‌تر از گلدان برش دهید تا به راحتی درون ظرف برود و به آن فشار نیاید.

با چاقو یا کاتر می‌توانید به آسانی اسفنج خیس را برش دهید

وارد کردن ساقه گل‌ها در اسفنج گل

لازم نیست قبل از وارد کردن شاخه‌های گل، در اسفنج سوراخ ایجاد کنید چون ممکن است آن سوراخ به‌اندازه شاخه گل نباشد و گل در اسفنج، محکم نشود. بهتر است شاخه گل را به صورت مایل برش دهید تا نوک تیزی پیدا کند و به خوبی در اسفنج فرو رود.

ساقه گل‌ها را با زاویه تیز ببرید

بهتر است شاخه گل‌ها را جوری ببرید که حدود 15 سانتی‌متر ساقه باقی بماند. خارها و برگ‌های باقیمانده را از ساقه بچینید تا سد راه نشوند.

برای گل‌هایی که به صورت عمودی در اسفنج قرار می‌گیرند، 2 تا 3 سانتی‌متر فرو رفتن کافی است. گل‌هایی که به صورت افقی قرار می‌گیرد را بهتر است کمی بیشتر و تا 5 سانتی‌متر در اسفنج وارد کنید تا به خوبی آب را جذب خود کند.

تکنیک‌های گل آرایی روی اسفنج

برای شروع تزئین باید اسفنج را درون یک ظرف ضدآب قرار دهید یا دور آن را کیسه پلاستیکی بکشید تا آب از آن خارج نشود. اگر گلدان شما رنگی است، مشکلی برای دیده شدن اسفنج ندارید ولی اگر گلدان شما شیشه‌ای است، می‌توانید دور اسفنج را با سنگ‌ریزه، صدف و اشیای کوچک زینتی پر کنید.

قبل از شروع چیدمان گل‌ها، به اینکه چه طرحی دوست دارید فکر کنید، تصمیم بگیرید که کدام گل‌ها در نقطه مرکزی دسته‌گل جای بگیرند و جلوی چشم باشند و کدام گل‌ها در گوشه و کنار قرار گیرند.

قبل از قرار دادن هر شاخه به ترکیب گل‌ها دقت کند چون سوراخی که با وارد کردن هر شاخه ایجاد می‌شود قابل ترمیم نیست و چندان نمی‌توان جای شاخه‌ها را در اسفنج آبکش تغییر داد.

گل‌ها را در ارتفاع مناسب در اسفنج قرار دهید و برای بلندتر شدن ارتفاع گل‌ها آنها را از اسفنج بیرون نکشید، بیرون کشیدن ساقه گل از اسفنج باعث ایجاد حفره هوا می‌شود و جذب آب به خوبی انجام نمی‌شود و گل زودتر می‌میرد.

چند گل‌آرایی آسان با استفاده از اسفنج

استفاده از اسفنج گل باعث تثبیت چیدمان گل‌ها می‌شود و به داشتن یک گل‌آرایی جذاب کمک می‌کند. شما با استفاده از اسفنج می‌توانید طرح‌های خلاقانه خود را پیاده کنید و دسته‌گل‌هایی به طرح‌های مختلف تهیه کنید. در ادامه مراحل گام به گام اجرای چند نمونه از روش های گل آرایی روی اسفنج را با هم می‌بینیم.

گل ‌آرایی دسته‌گل با اسفنج گل

چطور زیباتر از گل‌فروشی‌ها، دسته‌گل بچینیم؟ انتخاب مواد اولیه بسیار مهم است، به ترکیب گل‌ها، برگ‌ها و شاخه‌های سبز تزئینی فکر کنید و ترکیب مناسبی خریداری کنید تا به بخش هیجان‌انگیز چیدمان برسیم.

مراحل زیر را دنبال کنید تا یک دسته‌گل شیک و ساده درست کنید؛ تنها به کمک چند شاخه گل رز و گیاه زینتی، یک اسفنج استوانه‌ای، چند کاغذ رنگی و یک روبان.

اسفنج را به فرم استوانه برش می‌دهیم و شروع به چیدن گل‌ها می‌کنیم

گل‌ها را آبشاری می‌چینیم؛ هر چه پایین‌تر بیاییم ساقه‌ کمتری دیده شود

دور اسفنج را پلاستیک می‌پیچیم تا آب پس ندهد

چند لایه کاغذ رنگی دور دسته‌گل می‌پیچیم و محکم دور اسفنج گره می‌زنیم

گل‌ آرایی دسته‌گل رومیزی با اسفنج

دسته‌گل‌های مرکزی (Centerpiece) یکی از چیدمان‌های شیک و کلاسیک گل‌آرایی به شمار می‌آیند. دسته‌گل‌های رومیزی معمولا فرم دایره‌ای و ارتفاع کم دارند و ظرف نگه‌دارنده آنها دیده نمی‌شود.

چیدن یک دسته‌گل رومیزی بر روی اسفنج گل آسان است و شما می‌توانید با سلیقه خود طرح‌های زیبای زیادی را پیاده سازی کنید. مراحل چینش یک دسته‌گل رومیزی را در ادامه می‌بینیم:

به یک اسفنج کوچک دایره‌ای و یک ظرف ضدآب در زیر آن نیاز داریم

اول برگ‌ها را به طور یکنواخت دور تا دور اسفنج وارد می‌کنیم

با چند نوع برگ پرکننده مانند سرخس چرمی و برگ لیمو تمام سطح اسفنج را پر می‌کنیم

شروع به اضافه کردن گل‌ها می‌کنیم، با مرکز اسفنج شروع می‌کنیم

گل‌ها را به صورت یکنواخت در دسته‌گل پخش می‌کنیم

دسته‌گل را با گل‌های پرکننده مانند گل داوودی، دلفینیوم و دیانتوس پر می‌کنیم

حتما به چیدمان گل‌ها از بالا نگاه کنید و آن را بچرخانید و همه طرفش را ببینید. این کار کمک می‌کند تا دیزاین شما از همه جهت متعادل شود و هیچ نقطه خالی در آن نماند.

انتخاب با شماست که چیدمان متقارن را انتخاب کنید و گل‌ها را پخش کنید یا در یک طرف از یک رنگ گل و در سمت دیگر از رنگ دیگری استفاده کنید. همینطور می‌توانید دسته‌گل را توپر و متراکم کنید و یا طبیعی‌تر و آزادتر بچینید.

چیدن گل در گلدان با کمک فوم گل

اگر می‌خواهیم گل‌ها را با چیدمان خاصی در گلدان بگذاریم، نیاز به استفاده از اسفنج داریم. با کمک اسفنج، گل‌ها متراکم و در فرم کروی زیبایی درون گلدان می‌نشینند و برای تزئین مراسمات به کار می‌روند.

پس گلدان‌های شیک طلایی و نقره‌ای خود را از کمد بیرون بیاورید تا با هم مراحل زیر را برای یک گل‌آرایی زیبا و ساده طی کنیم.

اسفنج‌های خیس‌شده را کمی بلندتر از گلدان می‌بریم و روی آن چسب گل‌آرایی می‌کشیم

چسب‌ها نمی‌گذارند وقتی آب اضافه می‌کنیم، اسفنج بالا بیاد

گل‌ها را به صورت مایل به اسفنج وارد می‌کنیم

بقیه گل‌ها را به صورت متوازن در تمام جهات اضافه می‌کنیم

با گل‌های کوچک‌تر فضاهای خالی را کاملا پر می‌کنیم تا دسته‌گل متراکم و کاملا کروی شود

می‌توانید یک تکه فوم مکعبی را در داخل گلدان قرار دهید و اگر میخواهید بهتر در گلدان جا بیفتد می‌توانید گوشه‌هایش را ببرید و آن را هشت‌ضلعی کنید تا در گلدان جا بیفتد. بهتر است اسفنج حدودا 5 سانتی‌متر بلندتر از گلدان باشد تا شاخه‌های گل از زاویه‌های مناسب، درون اسفنج برود.

ممکن است لازم باشد مقداری ماده پرکننده در کف گلدان‌های بلند قرار دهید تا فوم به اندازه کافی بالا بایستد. هر ماده تمیز و استریلی که در آب فاسد نمی‌شود مناسب است، مانند شن و ماسه شسته شده.

سخن پایانی

اسفنج کار شما را برای گل‌آرایی آسان می‌کند و دست شما را برای عملی کردن ایده‌هایتان باز می‌گذارد. همانطور که دیدید مدل‌های چیدمان مختلفی را می‌توان به کمک اسفنج در زمان کوتاهی اجرا کرد.

اگر به نکات مهم استفاده از اسفنج گل مانند خیساندن مناسب و مرطوب نگه داشتن آن توجه کنید؛ ماندگاری گل‌ها را بالا می‌برید و برای روزها از عطر و زیبایی آنها بهره‌مند می‌شوید. حالا نوبت شماست؛ از تجربه خود در گل‌آرایی با اسفنج برایمان بگویید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

دیدگاه کاربران
 • رضاکیانی 17 آبان 1401

  مرسی عالی بود
  من عاشق گل آرایی ام

 • محسن گلی 18 آبان 1401

  اسفنج گل آرایی الان همه جا به وفور هست
  شما نونوای هم بری بگی اسفنج میخام بهت میده :)))))

 • شهره كريمي 18 آبان 1401

  گل ارايي براي چه سنيني مناسبه!؟

  • پشتیبانی گل آرایی 20 آبان 1401

   طبق آمار ما اکثر افرادی که وارد این حرفه میشن برای سنین 25 تا 35 سال هست
   ولی محدودیتی نداره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button